Prawo autorskie w Internecie

Obecnie większość ludzi ma dostęp do Internetu oraz jego zasobów. Dużo łatwiej jest wyszukać jakąś informację poprzez wpisanie w wyszukiwarkę odpowiedniej frazy niż za pomocą przeglądania licznych magazynów czy publikacji. Wielu użytkowników poszukuje informacji w Internecie nie tylko w celu zapoznania się z danym tematem. Często artykuły lub zdjęcia służą jako inspiracja do stworzenia własnych treści oraz grafik. Należy jednak pamiętać, że każdy tekst oraz obrazek stanowi czyjąś własność. Co to oznacza?

Ochrona własności intelektualnej w Internecie

Coraz popularniejsze staje się tworzenie własnych blogów o rozmaitych treściach. Często pisząc artykuły mamy niewystarczającą wiedzę na dany temat, wówczas przeszukujemy sieć, po to, aby rozszerzyć naszą wiedzę. Pisząc tekst w oparciu o informacje uzyskane na innej stronie, należy pamiętać, aby nie inspirować się zbyt mocno cudzymi słowami. Wszystkie treści w Internecie są czyjąś własnością, co jest określone przez prawo. W Internecie możemy publikować fragmenty tekstów pochodzące z innego bloga bądź magazynu, ale tylko pod warunkiem umieszczenia ich w cudzysłowie oraz podania źródła, z którego pochodzą. Zasada ta dotyczy nie tylko artykułów, ale także wszelkiego rodzaju zdjęć, obrazków oraz grafik.

Chcesz zgłębić tajniki prawne obowiązujące w Internecie? Odwiedź blog Prawo Internetu, na którym znajdziesz wiele cennych i ciekawych treści! – https://prawointernetu.eu/

Prawo autorskie

Zapewne pojęcie prawa autorskiego jest znane każdemu. Dotyczy nie tylko drukowanych publikacji lub fotografii. Każda skopiowana z innego serwisu informacja to czyjaś własność intelektualna. W Internecie bardzo często można spotkać się z plagiatem. Wystarczy, że czytając czyjś artykuł uznasz, że ten fragment pasowałby idealnie do Twojego tekstu, postanowisz go skopiować i zamieścić na własnym blogu bez oznaczenia osoby, która faktycznie jest jego autorem. Zdarza się również tak, że mimo umieszczenia „zapożyczonego” fragmentu w cudzysłowie oraz wspomnieniu, do kogo on należy, twórca nie będzie zachwycony tym, że wykorzystaliśmy fragment jego tekstu, bez pozwolenia. Najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji z autorem artykułu, którym się „inspirowaliśmy” jest zapytanie go o zgodę na wykorzystanie jego własności na naszym blogu. Dzięki temu, będziemy mieli pewność, że wszystkie nasze działania są zgodne z prawem.

Co może się zdarzyć, kiedy naruszymy prawo autorskie?

Kiedy naruszymy cudzą własność intelektualną, powinniśmy mieć na uwadze, to że osoba, do której należą treści wykorzystane przez nas, może żądać np. usunięcia ich z naszego bloga, wypłacenia odszkodowania lub zwrotu korzyści jakie uzyskaliśmy.