rozwód

Osoby, które stają przed widmem rozprawy rozwodowej zadają sobie bardzo istotne z ich perspektywy pytanie: czy warto skorzystać z usług prawnych czy poradzą sobie z tą sprawą sami. Czy jeśli zdecydują się na działania na własną rękę, to czy mogą liczyć na specjalną taryfę ulgową? Czy są jakieś warunki, które musimy spełnić, by móc bronić się samemu? Odpowiadamy na te pytania.

Nie ma taryfy ulgowej

Sądy muszą kierować się zasadą bezstronności, dlatego nie możemy liczyć na taryfę ulgową – sąd nie będzie nam pomagał w kwestii składania wniosków, przesłuchiwania świadków itp. Występując w roli swojego własnego pełnomocnika, zobowiązujemy się postępować zgodnie z procedurami sądowymi. Jesteś pewien, że znasz Kodeks postępowania cywilnego? To właśnie na nim polegać będzie sąd i adwokat Twojego partnera (więcej na ten temat piszemy w artykule http://porady-prawne48.pl/2021/04/prawo-cywilne-co-warto-o-nim-wiedziec). To jednak nie wszystko. Aby znaleźć się na sali rozpraw, wcześniej wypełnić należy wszystkie dokumenty, tak aby nie zawierały żadnych błędów. Czy wiesz, że jeśli to Twój małżonek wystąpi o rozwód, a Ty otrzymasz jego pozew, masz tylko 14 dni, aby na niego odpowiedzieć? Jeśli masz jednak sporo spraw na głowie i mało czasu na wypełnianie dokumentów, wyręczyć może Cię radca prawny. Kraków, Warszawa czy Łódź oraz inne duże miasta posiadają wiele kancelarii, które sprawnie przygotują całą papierologię za Ciebie.

Adwokat to nie tylko wsparcie merytoryczne

Na sali rozpraw bardzo często małżonkowie dają upust swoim emocjom i próbują na nowo prać brudy, tym razem publicznie. Doświadczony prawnik nie da się wciągnąć w słowne gierki i będzie umiał w stonowanych i racjonalnych słowach bronić interesu swojego klienta. To on dobierze odpowiednią strategię i będzie ją realizował. Umiejętność publicznych wystąpień to bardzo przydatna cecha, zwłaszcza w trakcie wydarzenia, które tak bardzo oddziałuje na emocje. Poza stoickim spokojem i przygotowaniem merytorycznym, możemy uzyskać także wsparcie psychiczne, ponieważ wiemy, że mamy kogoś po swojej stronie. Również w przypadku przegrania sprawy, bazując na swoim doświadczeniu, adwokat powie nam, czy warto odwoływać się od sądowej decyzji. Podczas odwołania również wspierać może nas ten sam adwokat. Kraków i inne duże miasta posiadają sądy okręgowe w swoich granicach, jednak czasami konieczna będzie jazda w inne miejsce województwa. Aby znaleźć odpowiednią osobę, można wpisać w wyszukiwarkę frazę: adwokat rozwód kraków.

Nie musisz być na rozprawie

Jeśli Twój rozwód nie został zakończony na pierwszej rozprawie i nie zanosi się, żeby udało się go szybko doprowadzić do końca, Twój pełnomocnik może w Twoim imieniu nadal samemu walczyć o Twój interes. Ty musisz jedynie pojawić się na swoje przesłuchanie, ale nie musisz być obecny podczas wystąpień świadków. Każda rozprawa to duże obciążenie psychiczne, a także bardzo często duża ilość czasu straconego w sądzie.

Co więc zrobić?

Nie ma przepisu, który nakazuje korzystanie z usług adwokackich, dlatego każdy może reprezentować samego siebie. Jest to tańsze rozwiązanie, jednak obarczone większym ryzykiem, obciążeniem psychicznym i koniecznością wypełniania wymogów formalnych, które zwykle obowiązują prawników. Warto więc zwrócić się do adwokata po porady prawne. Kraków to duże miasto, w którym z łatwością znajdziemy osobę oferującą swoje usługi w przystępnej dla nas cenie.