rozwód

Rozwód to zawsze bardzo emocjonalne wydarzenie, zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Mogą być one zarówno pozytywne, jak i negatywne. Dla jednych jest to moment zamknięcia pewnych spraw i rozpoczęcie nowego etapu życia, dla innych z kolei traumatyczne przeżycie, bo wciąż liczyli na poprawne ułożenie się stosunków z małżonkiem. Zdecydowanie częściej rozwodzą się mieszkańcy miast, aniżeli wsi. Czy wpływa to na długość rozwodu? Ile trwa rozwód w dużym mieście? Szukamy odpowiedzi na to pytanie!

Jak znaleźć dobrego adwokata?

To w dobie przeglądarek internetowych nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać takie hasło jak “adwokat Zawiercie rozwody” i po wciśnięciu przycisku enter zobaczymy wiele ofert kancelarii, z których na pewno znajdziemy taką, która będzie odpowiadała naszym potrzebom i możliwościom finansowym.

Czy istnieje dokładny okres, jaki może trwać rozwód?

Nie ma daty, która wskazuje ile minimalnie lub maksymalnie mogą trwać rozwody. Kraków, Warszawa czy Wrocław to duże miasta, w których jednak składy sądów okręgowych są większe, dlatego pozwalają na sukcesywne prowadzenie wszystkich postępowań.

Ile średnio trwa proces rozwodowy?

Długość trwania sprawy rozwodowej zależy od stopnia skomplikowania wzajemnych relacji, żądań, oczekiwań i ustępstw, na które gotowe są poszczególne strony. Średni czas wydłuża się w związku z coraz częstszymi rozwodami w naszym kraju. W 2016 roku, według danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynosił on 7,4 miesiąca. To jednak związane jest z tym, że statystyka uwzględnia zarówno rozwody bez orzekania o winie, czyli takie, które kończą się z reguły na pierwszej rozprawie, jak i te, w których małżonkowie starają się wykazać, że to druga strona ponosi całkowitą winę za trwały rozkład pożycia małżeńskiego.

Rozwód z orzeczeniem o winie

Tak jak zostało wspomniane, gdy małżonkowie nie są zgodni w kwestii rozstania i domagają się orzeczenia o winie drugiej strony, rozwód trwać będzie zdecydowanie dłużej. Znane są przypadki, że sprawy trwały po siedem-osiem lat. Kwestią sporną bardzo często są alimenty, kwestia większej opieki nad dziećmi przez jedno z rodziców, miejsce zamieszkania małoletniego oraz sposób widzeń. Jeśli zależy nam na szybkim rozwodzie, a wiemy, że nie dogadamy się z małżonkiem, warto już zawczasu sięgnąć po porady prawne. Kraków ma w swoich granicach wielu prawników i radców prawnych, którzy z pewnością pomogą nam w naszej sytuacji.

Najszybsza możliwość rozwodu

Istnieje oczywiście możliwość otrzymania błyskawicznego rozwodu. W przypadku braku orzekania o winie, można sprawę zamknąć w trzy miesiące, a są sytuacje, że udaje się to nawet jeszcze szybciej. Od momentu złożenia pozwu, należy wnieść od razu opłatę sądową. To sprawia, że nie uznaje się wniosku za obarczony brakami formalnymi i temida może rozpocząć pracę. Aby jeszcze bardziej skrócić ten proces, opłatę można uiścić wcześniej, a potwierdzenie dołączyć do wniosku. Sąd następnie przesyła pozew pozwanemu, ten może odpowiedzieć (czy zgadza się na rozwód i czy ma to być rozwód z orzeczeniem lub bez orzeczenia, co będzie z dziećmi itp.). Jeśli małżonek od razu odpowie, sąd wyznacza termin pierwszej rozprawy. Jeśli nie będzie odpowiadać – sąd ostatecznie wskaże datę procesu, jednak czas ten znacznie się opóźni.

Kiedy sąd orzeknie rozwód na pierwszej rozprawie?

Tylko wtedy, jeśli małżonkowie zgodnie wyrażą wolę rozwiązania małżeństwa oraz nie będą wnosić o orzeczenie winy w rozkładzie pożycia drugiej ze stron. Najczęściej rozwodzą się bezdzietne małżeństwa, co także dodatkowo ułatwia sprawę. Na rozprawie można również sądowi przedstawić plan wychowawczy oraz wzajemnych wizyt uzgodniony przez małżonków razem z ich pełnomocnikami. Wyrok uprawomocni się po 21 dniach od daty wydania.