biuro rachunkowe wieliczka

Obowiązek prowadzenia księgowości, zwłaszcza dla niewielkich firm, bywa kłopotliwy. Generuje bowiem dodatkowe koszty związane z zatrudnianiem księgowej lub księgowegp. Kto musi prowadzić księgowość? Wieliczka czy Wrocław, wszędzie przepisy są takie same.

Organizacje, które nie obejdą się bez księgowego

Obowiązek prowadzenia księgowości spoczywa na wszystkich firmach. Niektóre mogą korzystać z tak zwanej księgowości uproszczonej, inne muszą prowadzić pełną księgowość. Podobnie jest z organizacjami pozarządowymi – bez księgowości nie może obejść się żadna fundacja ani stowarzyszenie, jak na przykład klub sportowy. Te ostatnie instytucje powinny przygotowywać również doroczne sprawozdanie finansowe.

Chcesz wiedzieć jak założyć sklep internetowy zgodnie z prawem? Przeczytaj artykuły umieszczone na blogu Prawo Internetu! Odwiedź https://prawointernetu.eu/ i poznaj kwestie prawne związane z e-handlem!

Kto nie musi prowadzić księgowości?

Przepisy związane z księgowością precyzuje ustawa o rachunkowości z 29 września 1994 roku. Jest ona nazywana „polskim prawem bilansowym”, wielokrotnie ją nowelizowano. Jej najnowsza wersja pochodzi z 31 marca 2020 roku. Zgodnie z ustawą, księgowości nie muszą prowadzić jedynie organizacje kościelne – ale tylko takie, które nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej.

Zewnętrzne biuro rachunkowe – Wieliczka, Wrocław i inne miasta

Nie każda firma czy stowarzyszenie musi jednak zatrudniać księgowego na etacie. Możliwe jest korzystanie z zewnętrznej księgowości czy biura rachunkowego. Koszty operacyjne są wówczas mniejsze, a korzystając z usług sprawdzonej firmy mamy pewność, że naszymi rachunkami zajmują się profesjonaliści, śledzący wszystkie zmiany prawa. Coraz więcej firm stawia również na księgowość online, która pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć wydatki przeznaczone na ten niezbędny sektor działalności.