ochrona praw autorskich

Internet rozwija się coraz prężniej. Zapewne każdy z użytkowników zauważył, że obecnie jest znacznie więcej ograniczeń związanych z korzystaniem z sieci. Prostym przykładem są choćby platformy, na których można oglądać filmy. Dawniej, niemalże wszystkie ekranizacje były dostępne zupełnie za darmo na różnych stronach, takich jak popularny swego czasu kinomaniak.pl, kinoman.pl czy wciąż cieszący się dużą popularnością serwis zalukaj.tv. Obecnie dwie pierwsze platformy już nie istnieją, a ostatnia z wyżej wymienionych oferuje możliwość obejrzenia filmu, po uiszczeniu opłaty. Dlaczego tak się stało?

Ochrona filmów będących cudzą twórczością

Zazwyczaj serwisy, które pozwalały na darmowy dostęp do filmów czy też seriali, udostępniały je nielegalnie. Zapewne każdy z użytkowników korzystających niegdyś z podanych platform, chociaż raz trafił na film, który był nagrywany kamerą lub telefonem prosto z sali kinowej. Takie działanie było nielegalne, ponieważ stanowiło kradzież cudzej twórczości, i dodatkowe rozpowszechnianie jej do użytku innych osób. Aby móc dysponować filmem bądź serialem, należy wystąpić o przeniesienie praw autorskich. Wzór takiej umowy można znaleźć na wielu stronach internetowych. Możliwość wykorzystywania cudzej twórczości określają także rodzaje licencji. Prawa autorskie nie zostaną naruszone, jeśli nabędziemy licencję do korzystania z filmu. Dlatego też obecnie większość platform pozwala na oglądanie filmów po uiszczeniu opłaty, ponieważ znajdują się tam tylko ekranizacje z licencją.

RODO – rewolucja w ochronie danych

Kolejną zmianą jaka zaszła w minionych latach w Internecie, jest wprowadzenie RODO. Dawniej nie przywiązywano tak dużej uwagi do bezpieczeństwa danych. Obecnie ochrona danych w Internecie ma niebotycznie znaczenie. Odwiedzając niemalże każdą stronę otrzymujemy komunikat, dotyczący przetwarzania danych, który należy zaakceptować, jeśli chcemy korzystać z zasobów strony.